Owoce ziarnkowe to te, które w swoim wnętrzu skrywają wiele malutkich pestek. Do tej grupy zaliczamy popularne jabłka i gruszki, ale też mniej oczywiste gatunki, jak nieszpułka zwyczajna albo pigwa.
Są bardzo zdrowe oraz mają szerokie zastosowanie w kuchni. Możemy je wykorzystać do przygotowania soków, dżemów lub galaretek. Niektóre odmiany są na tyle wytrzymałe, że możemy przechowywać je przez kilka miesięcy a w sklepach są dostępne przez cały rok.
Dowiedz się jakie wartości odżywcze posiadają poszczególne gatunki i jakie potrawy możesz z nimi przyrządzić!
Jabłka – odmiany
Jabłka nie bez powodu królują na talerzach Polaków, w końcu są zdrowe, tanie i smaczne. Jabłonie, na których wyrastają jabłka, występują w wielu zróżnicowanych odmianach, rodzone przez nie owoce różnią się między sobą smakiem, wielkością, konsystencją miąższu a także kolorem. Niektóre z nich są słodkie i kruche, inne znów kwaśne i twarde.
Do najpopularniejszych gatunków w Polsce zaliczają się:
- ligol – lubiana przez sadowników odmiana, która daje bardzo duże owoce. Ich wyborny smak jest doceniany przez miłośników domowych przetworów
- lobo – które cechują się stożkowatym kształtem i wykonasz z nich pyszne musy i marmolady
- szampion (nazwa handlowa champion) – odmiana idealna dla osób ceniących słodki smak i kruchość miąższu
- antonówka – tradycyjny gatunek, który dzięki swojemu kwaśnemu smakowi sprawdzi się przy pieczeniu szarlotki i smażeniu racuchów
Nieszpułka zwyczajna – najstarszy owoc
Nieszpułka początkowo rosła dziko na Zakaukaziu i północy Iranu, skąd wyemigrowała na Zachód i rozprzestrzeniła się we wszystkich zakątkach Europy. W średniowieczu jej owoce były traktowane jako królewski przysmak i bardzo ważne lekarstwo. Wierzono, że oczyszczają krew, działają przeciwzapalnie, moczopędnie i regulują pracę układu trawiennego. Z elementów tej rośliny możemy przygotować herbaty, dżemy, marmolady, musy i kompoty.
Gruszka – właściwości
Bogate w przeciwutleniacze gruszki spowalniają procesy starzenia. Podobnie jak jabłka zawierają kwas foliowy, potas, magnez, witaminę C i K. Ze względu na niską kaloryczność pokochają je osoby na diecie, bowiem 100 g tego owocu to tylko 57 kcal!
Oprócz uwielbianych przez wszystkich deserów, jak słodkie ciasta, możemy przygotować z nich wiele dań wytrawnych, np. lekką i oryginalną sałatkę lub zupę ziemniaczaną z kurkami. Zwolennicy domowych alkoholi mogą także pokusić się o zrobienie własnej nalewki.
Pigwa
Pigwa to kolejny owoc, którym warto zainteresować się ze względu na jego właściwości lecznicze. Pobudza apetyt, wzmacnia odporność i zapobiega anemii. Możemy przerobić go na aromatyczną herbatę lub pyszne konfitury. Musimy pamiętać, że owoce pigwy ze względu na swój cierpki i kwaśny smak nie nadają się do spożycia na surowo.
Więcej informacji o owocach ziarnkowych przeczytasz na stronie https://www.kaufland.pl/asortyment/produkty-spo%C5%BCywcze/owoce/owoce-ziarnkowe.html.