Po udarze mózgu organizm potrzebuje określonych składników odżywczych niezbędnych w powrocie do zdrowia i zmniejszenia ryzyka wystąpienia kolejnego udaru. Istnieje kilka zaleceń żywieniowych, które należy przestrzegać po udarze. Obejmują one przestrzeganie zbilansowanej diety bogatej w owoce i warzywa, unikanie soli, przyjmowanie suplementów zgodnie z zaleceniami lekarza, picie dużej ilości wody i spożywanie mniejszych a częstych posiłków w ciągu dnia. W tym artykule przyglądamy się temu, co powinno się jeść po przebytym udarze.
Co jeść po udarze mózgu?
Po udarze powinieneś szczególnie zadbać o swoją dietę, aby zapewnić sobie szybki i pełny powrót do zdrowia. Dieta po udarze, zależy od rodzaju udaru, jaki przeszedłeś. Jeśli miałeś udar niedokrwienny, powinieneś spożywać pokarmy o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych oraz jeść dużo ryb i warzyw. Jeśli miałeś udar krwotoczny, powinieneś spożywać pokarmy bogate w żelazo i witaminę C. Większości osób, które przeszły udar, zazwyczaj zaleca się stosowanie diety niskotłuszczowej. Może ona pomóc obniżyć wysoki poziom cholesterolu, który jest często związany ze zwiększonym ryzykiem udaru. Poza tym, dieta niskotłuszczowa może również pomóc kontrolować poziom cukru we krwi i zapobiegać cukrzycy.
Żywność, której należy unikać po udarze
Badania wykazały, że niektóre pokarmy zwiększają ryzyko wystąpienia udaru. Po udarze szczególnie ważne jest, aby unikać pokarmów, które nam szkodzą i osłabiają naczynia. Należą do nich:
- słone jedzenie – sól jest znana z tego, że zwiększa ciśnienie krwi, co może wywołać udar. Unikanie soli jest niezbędne, jeśli masz nadciśnienie lub zwiększone ryzyko udaru.
- przetworzone mięso – badania wykazują, że przetworzone mięso, takie jak bekon, szynka, kiełbasy i salami, zwiększa ryzyko udaru. Należy unikać przetworzonego mięsa po udarze, ponieważ może ono zwiększyć ryzyko kolejnego udaru.
- Tłuszcze trans – tłuszcze trans są uwodornionymi tłuszczami, które stosuje się w przemyśle spożywczym w celu zwiększenia trwałości przetworzonej żywności. Tłuszcze trans zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem udaru.
- Smażone jedzenie jest bogate w tłuszcz, który może zwiększyć ryzyko udaru. Należy unikać smażonych potraw po udarze, ponieważ mogą one spowodować kolejny udar.
- Picie napojów słodzonych po udarze może zwiększyć ryzyko wystąpienia kolejnego udaru. Zamiast napojów słodzonych można pić wodę, niskotłuszczowe mleko lub napoje dietetyczne.
- Niezdrowe jedzenie – spożywanie diety bogatej w tłuszcze nasycone i sód może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru. Po udarze powinieneś unikać spożywania pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i sodu.
Moc owoców i warzyw
Warzywa takie jak brokuły, szpinak i kalafior oraz owoce takie jak borówki i truskawki mają specjalne właściwości antyoksydacyjne, które mogą pomóc chronić Cię przed udarem i innymi chorobami układu krążenia. Owoce i warzywa są bogate w witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko cukrzycy, zapobiegają nowotworom i pomagają chronić Cię przed udarem.
Poza tym owoce i warzywa mają bardzo niską zawartość tłuszczu i sodu oraz są bardzo bogate w błonnik. Powinieneś włączyć do swojego jadłospisu dużo owoców i warzyw, aby móc szybko wrócić do zdrowia i zmniejszyć ryzyko kolejnego udaru.
Wnioski
Po udarze mózgu ważne jest, aby stosować zdrową dietę w celu odzyskania siły i sprawności oraz zapobieganiu kolejnym udarom. Zrównoważona dieta po udarze powinna zawierać dużo owoców i warzyw, zdrowych ziaren, niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz odpowiednią ilość ryb, orzechów i roślin strączkowych.
Po udarze należy unikać spożywania soli, przetworzonego mięsa, słodkich napojów i smażonych potraw.
Więcej o udarze mózgu znajdziesz na: www.ŻyciePoUdarze.pl