Wizyta u dentysty może być bardzo stresującym doświadczeniem i to zarówno dla dziecka, jak i dla samego rodzica. Ponieważ dzieci boją się bólu i często nie chcą współpracować ze stomatologiem, nawet gdy specjalista oferuje im znieczulenie miejscowe. Dlatego w niektórych przypadkach dentysta może zaproponować leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym. A jak taki zabieg wygląda w praktyce?
Kiedy stosuje się leczenie zębów pod narkozą u dzieci?
Leczenie zębów pod narkozą u dzieci zawsze jest ostatecznością i może zostać zalecone przez stomatologa w ściśle określonych przypadkach. Najważniejszym wskazaniem do zastosowania znieczulenia ogólnego jest silna dentofobia, czyli lęk przed wizytą u dentysty. Wówczas dziecko nie reaguje na polecenia, płacze i wyrywa się, uniemożliwiając tym samym wykonanie jakichkolwiek czynności stomatologicznych. Kolejnym wskazaniem może być bardzo zły stan uzębienia dziecka, który wymaga długotrwałego leczenia. Ponieważ dzieci zwykle dobrze znoszą krótkie zabiegi dentystyczne, które trwają około 30 minut. Jednak dłuższe leczenie wymagające dużego skupienia może być niemożliwe do przeprowadzenia, gdy mały pacjent jest zniecierpliwiony i znudzony siedzeniem na fotelu dentystycznym.
Jak wygląda przygotowanie do leczenia zębów pod narkozą u dzieci?
Podczas pierwszej wizyty stomatolog musi dokładnie określić stan uzębienia dziecka, by zaplanować schemat leczenia. Następnie rodzice powinni otrzymać wszystkie niezbędne dokumenty i zgody do podpisania, a pracownik kliniki dentystycznej musi wyjaśnić opiekunom, na czym polega zabieg leczenia zębów pod narkozą u dzieci i jakie niesie ze sobą ryzyko. Przed podaniem narkozy dziecko otrzyma skierowanie na podstawowe badania krwi oraz na konsultację anestezjologiczną. Poza tym w dniu zabiegu dziecko nie powinno jeść ani pić, a na salę zabiegową będzie mogło wejść razem z rodzicami. Ważne również, by przełożyć leczenie, jeśli u dziecka pojawią się objawy przeziębienia lub inne poważne dolegliwości.
Zalety leczenia zębów pod narkozą u dzieci
Zastosowanie narkozy niekiedy jest jedyną szansą na wyleczenie zębów u dziecka, które podczas wizyty w gabinecie dentystycznym nie chce otworzyć ust i nie pozwala dentyście zajrzeć do jamy ustnej. Dodatkowo w trakcie takiego zabiegu można wyleczyć kilka zębów naraz, a dziecko nie będzie musiało przychodzić na kolejne stresujące wizyty. Jest to szczególnie ważne przy dużych i poważnych ubytkach, które mogą wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Ponadto leczenie zębów pod narkozą u dzieci pozwoli na spokojne i bezpieczne przeprowadzenie skomplikowanego leczenia, bez ryzyka, że dziecko nagle się poruszy w trakcie borowania czy wiercenia.
Warto jednak pamiętać, że dziecko na narkozę może zareagować sennością lub zmęczeniem, wobec czego po zabiegu należy zapewnić mu spokój i odpoczynek. Poza tym leczenie zębów pod narkozą u dzieci jest bezpieczną procedurą. Dlatego, jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania zdrowotne, to warto skorzystać z takiej formy leczenia.