Dzisiejszy rozwój technologii pozwolił również takiej dziedzinie jak stomatologia wejść do świata cyfryzacji. Nowoczesne techniki CAD/CAM dają możliwość uzyskania znacznie lepszych rezultatów pracy niż dotychczasowe manualne techniki. Projektowanie komputerowe sprawia, że cała praca staje się szybsza i bardziej przewidywalna, a pacjent otrzymuje wizualizacje uśmiechu, zanim przystąpimy do realizacji prac.
Protetyka cyfrowa
Protetyka nazywana jest bardzo często królową stomatologii, ponieważ jest ona ostatnim etapem leczenia stomatologicznego. Dzisiejsze techniki pracy pozwalają na przesyłanie skanów i danych pacjenta z kliniki bezpośrednio do laboratorium bez konieczności wykonywania silikonowych wycisków. Pracownia protetyczna zaopatrzona w odpowiednie oprogramowanie jest w stanie zaplanować większość prac wyłącznie przy użyciu komputera i kompatybilnych drukarek. Aby zoptymalizować pracę i umożliwić sobie cyfryzację w gabinecie konieczne będzie posiadanie skanera wewnątrzustnego, który wykona skan jamy ustnej pacjenta i pozwoli na zaplanowanie prac.
Cyfrowe skany, czy tradycyjne wyciski ?
Tradycyjne wyciski wykonywane przy pomocy mas wyciskowych powodują powstawanie przeciągnięć i niedokładności, dodatkowo użyte materiały cechują się kurczliwością, gdyż mają skłonność do utraty zawartej w nich wody. Sam proces pobierania wycisku nie jest też komfortowy dla pacjenta, dodatkowo zajmuje nieco więcej czasu, niż sam skan, gdyż masa wyciskowa potrzebuje kilku minut na związanie w ustach.
Skaner wewnątrzustny jest zupełnie neutralny dla pacjenta, nie powoduje niedokładności, jak w tradycyjnych wyciskach, a sam proces skanowania jest szybki i przyjemny. Jeśli po wykonaniu cyfrowego wycisku zauważamy jakieś niedociągnięcia, to bez problemu możemy je przeskanować ponownie, co jest niemożliwe podczas wykonywania tradycyjnej metody.
Skaner w gabinecie stomatologicznym
Jeśli zastanawiamy się nas zakupem skanera, to warto zajrzeć do miejsc, które oferują praktyczne szkolenia jego użytkowania oraz pomoc przy systemie CAD/CAM. Sam sprzęt jest dosyć dużym wydatkiem, dlatego warto najpierw go przetestować. Dobrym rozwiązaniem jest wynajem produktu i z łatwością można to zrobić tutaj https://cereclab.pl/wynajmij-skaner-wewnatrzustny. Dzięki temu zapoznajemy się z pracą, specyfiką oprogramowania i wypracowujemy odpowiednie nawyki. Praca ze skanerem wewnątrzustnym przenosi stomatologię w inny wymiar, znacznie przyspiesza wizytę i pozwala na kontrolę wykonywanego wycisku. Jest to znacznie przyjemniejszy proces pozwalający uzyskać zadowalające efekty.