Po zimie mnóstwo osób przystępuje do starań o atletyczną i pozbawioną tkanki tłuszczowej sylwetki. Nie jest specjalnie rzadką przypadłością wśród ćwiczących dążenie do tego, aby rezultaty treningu pojawiły się stosunkowo szybko. Tym samym wielu adeptów treningu siłowego decyduje się na suplementy dla sportowców. Wśród najczęściej wybieranych preparatów tego typu jest kreatyna. Warto zatem się jej nieco przyjrzeć. Czy warto ją stosować i czy jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia? To oczywiście nie wszystkie kwestie zawarte w dalszej części tekstu. Zapraszamy więc do uważnej lektury!
Kreatyna – krótka charakterystyka
Kreatyna to substancja chemiczna naturalnie obecna w organizmach zwierzęcych, a zwłaszcza w ich mięśniach i ścięgnach. Nie powinno zatem dziwić, że z greckiego wywodzi się termin kreas, który oznacza mięso. Substancja ta jest obecna nie tylko w ludzkich mięśniach, ale też nerkach, wątrobie i mózgu. Nie jest ona klasyfikowana jako kluczowy składników pokarmowych. Ocenia się, że przeciętnie potrzebujemy około 2 g (przy wadze w granicach 70 kg). Wśród największych naturalnych źródeł kreatyny warto wymienić mięso i ryby.
Działanie i cel stosowania kreatyny
Kluczowym celem suplementacji kreatyny jest odnawianie tzw. cząsteczek ATP (adenozynotrójfosforanu). ATP jest przekaźnikiem energii w naszym ciele, a więc dzięki tej substancji mamy odpowiednią ilość energii do zadań wymagających siły fizycznej. Mając poziom kreatyny w organizmie na odpowiednim poziomie, wzrastają nasze zdolności wysiłkowe. Za sprawą kreatyny przyrasta też synteza białek w wyniku działanie anabolicznego i anty katabolicznego.
W bardziej praktycznym działaniu oznacza to:
– wzrost wytrzymałości i wydolności,
– lepszą regenerację po wysiłku,
– poprawia się nasza siła,
– jest też zauważalny wzrost beztłuszczowej masy ciała.
Mając na uwadze powyższe aspekty trudno się dziwić, że kreatyna jest najpopularniejszym suplementem dla sportowców.
Jak należy dawkować kreatynę?
Możliwości w tej materii mamy wiele, lecz najrozsądniej będzie zdać się na zalecenia producenta. Do tego warto mieć też na uwadze swoje oczekiwania i wdrażany plan treningowy. Nie można również pomijać stosowanej diety i aktywności na co dzień. Chcąc zintensyfikować oddziaływanie kreatyny, zaleca się aplikować ją przed albo tuż zaraz po zakończonym treningu.
Ewentualne skutki uboczne suplementacji kreatyną
Warto wskazać w tym miejscu fakt, że kreatyna jest jednym najczęściej badanych suplementów. Tym samym można śmiało stwierdzić, że jest to bezpieczna substancja. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to przyjmowania jej w rozsądnych dawkach. Stąd też przy nadmiernej ilości niekoniecznie może to być zupełnie obojętna dla organizmu substancja. Znane są bowiem przypadki, kiedy to nadmiar kreatyny doprowadził do skurczów mięśni, biegunki albo też do odwodnienia.
Nie zaleca się suplementacji tą substancją w przypadku problemów z nerkami, wątrobą czy trzustką. Tym samym warto przed rozpoczęciem przyjmowania kreatyny skonsultować się ze swoim lekarzem lub też wykonać odpowiednie badania.
Najbardziej wskazany suplement do zażywania ćwicząc na siłowni. Nie jest łatwo uzyskać go ze zwykłej diety.